header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

WYSTAWA PEŁNA EMOCJI

ratowniczki medyczne kpr

Wiele emocji i wielkie wzruszenie wywołuje wystawa „Współistnienie” przygotowana przez Muzeum Krakowa. Ekspozycja opowiada o życiu naszego miasta w trakcie pandemii. O tym, jak było i… jak nadal jest, opowiadają także ratowniczki medyczne Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Na wystawę składają się nie tylko typowe muzealne artefakty, jak np. kombinezony ochronne dla medyków, fiolki po szczepionkach, zdjęcia, obrazy czy grafiki, ale również materiały video dokumentujące pracę i życie w czasie zarazy. O trudnych początkach, wielkiej mobilizacji, ale też o lęku towarzyszącym pracy i ogromnym cierpieniu pacjentów chorych na COVID-19 mówią ratowniczki medyczne KPR Żaneta Król-Michalska i Małgorzata Sulej.

Wyszła nam nie tyle historyczna wystawa, ale pewien reportaż,  o tym, w jaki sposób miasto i mieszczanie zderzają się z nieznanym, groźnym, z czymś, co wywołuje różne postawy, co wpływa bezpośrednio na nasze życie, a także na nasze relacje bezpośrednie. To była pierwsza wystawa, która była przygotowana przez zespół, który praktycznie przez cały czas spotykał się na ekranach – mówił podczas wernisażu Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Krakowa.

Jak przyznają pracownicy Muzeum, sami zostali zaskoczeni tym, że pandemia cały czas trwa, że nie skończyła się po kilku miesiącach. Dlatego wystawa pozostaje niedokończona: –  Nie jest to opowieść pisana w czasie przeszłym, dokonanym. To historia w czasie teraźniejszym. Będzie się działa także w trakcie trwania ekspozycji, dlatego zaplanowano jej aktualizacje, również dzięki gościom Muzeum Podgórza, którzy po obejrzeniu wystawy zechcą podzielić się z innymi zwiedzającymi oraz twórcami wystawy refleksjami, wspomnieniami, historiami, emocjami i intuicjami – zaznaczają twórcy wystawy.

Ekspozycję można odwiedzać w Muzeum Podgórza, przy ul. Limanowskiego 51 w Krakowie do 22 kwietnia 2022 roku.

Wspolistnie1 Wspolistnie2

 
Zmień rozmiar czcionki
Włącz wersję kontrastową