
Zderzenie autobusu miejskiego z samochodem osobowym na ul Stella-Sawickiego – jednej z dużych, ruchliwych ulic Krakowa. Ponad 20 osób poszkodowanych. Po chwili okazuje się, że jeden z pasażerów autobusu nielegalnie przewozi w bagażu groźną substancję chemiczną. Do akcji zadysponowano 5 zespołów Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, w tym specjalną Grupę Triage.
Tak wyglądały ćwiczenia zorganizowane w czwartek, 27 września, przez Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Krakowa. W akcji udział wzięło kilka zastępów straży pożarnej, policja, Straż Miejska, a także służby Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.
Jedną z pierwszych czynności, jakie należy wykonać na miejscu wypadku z dużą liczbą poszkodowanych to triage – czyli segregacja rannych. Chodzi o to, aby w pierwszej kolejności dotrzeć do najciężej rannych, a w efekcie jak najszybciej udzielić pomocy wszystkim. Procedura oceny stanu poszkodowanych musi być z jednej strony na tyle dokładna, aby zakwalifikować ich do odpowiedniej grupy, ale też na tyle szybka, aby w krótkim czasie dotrzeć do wszystkich poszkodowanych i ich zbadać, a następnie określić którzy pacjenci muszą otrzymać pomoc w pierwszej kolejności.