
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe już od kilku lat ma na wyposażeniu kilku podstacji antytoksynę jadu żmii. Posiadanie tego preparatu nie jest obowiązkowe w karetkach, ale krakowskie pogotowie już parokrotnie w ciągu kilku ostatnich kilku lat ratowało osoby ukąszone przez żmije. Antytoksynę rozmieszczono w rejonach, gdzie ryzyko ukąszenia jest największe.
Surowica może być podawana wyłącznie przez lekarza, a najlepiej, jeśli dzieje się to na oddziale szpitalnym. Dlatego mogą z niej korzystać wyłącznie zespoły specjalistyczne. Jej podanie może wiązać się z ryzykiem, np. wstrząsu. Dlatego lekarz musi ocenić wszystkie „za i przeciw”. W zależności od stanu pacjenta, czasem należy antytoksynę podać natychmiast, a czasem bezpieczniejszym rozwiązaniem jest nie podawanie preparatu, lecz szybki transport do szpitala.
Antytoksyna musi być przechowywana w lodówce, nie może więc być wożona na stałe w karetkach. Surowica jest dostępna w pięciu miejscach stacjonowania Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego w rejonach, gdzie ukąszenia przez żmije zdarzają się dość często.
Jak postąpić w przypadku ukąszenia
W miejscu ukąszenia powstają dwa czerwone punkciki oddalone od siebie około 5-10 mm. Jad wprowadzony do organizmu działa toksycznie i alergicznie uszkadza śródbłonek naczyń, powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi, uszkadza śródbłonek naczyń.
Objawy towarzyszące ukąszeniu:
-obrzęk
-zaczerwienienie i zasinienie okolicy ukąszenia
– ból okolicy ukąszenia
-nudności
-wymioty
– biegunki
– dreszcze
-pocenie się
-ogólne osłabienie
-bóle brzucha, zaburzenia żołądkowo – jelitowe
– znużenie
– senność
– przyspieszenie akcji serca
– spadek ciśnienia krwi
-wstrząs
Postępowanie w przypadku ukąszenia:
– przemyć ranę wodą z mydłem
– unieruchomić kończynę
– starać się zachować spokój, nie wykonywać niepotrzebnych ruchów, ponieważ sprzyja to wchłanianiu się jadu
– nałożyć opatrunek chłodzący
Nie należy: rozcinać rany, wysysać krwi ponieważ dodatkowo zainfekujemy ranę, nie przemywać rany spirytusem (wówczas dochodzi do koagulacji tkanek i jad nie może wypłynąć z rany), zakładać opaski uciskowej.
Należy przewieźć poszkodowanego do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego transportem własnym lub – w razie znaczącego pogarszania się stanu zdrowia, wezwać karetkę.