header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

TRUDNY ROK PANDEMII

2020 – nietypowy i chyba najtrudniejszy rok w naszej pracy. Dlatego rok 2021 witamy z nadzieją na zakończenie pandemii. Marzymy o tym, że szczepionki pozwolą nam wszystkim na powrót do normalności – zarówno zawodowo, jak i w życiu prywatnym.

W ubiegłym roku 46 naszych zespołów ratownictwa medycznego oraz zespołów transportowych wyjeżdżało 85 tysięcy 221 razy. Przejechaliśmy 1 milion 820 tys. kilometrów. Udzieliliśmy pomocy ponad 3600 dzieciom, czyli osobom poniżej 18 roku życia. Ambulanse transportowe krakowskiego pogotowia przewiozły 8669 pacjentów.

Już luty pokazał, że rok 2020 będzie inny niż wszystkie, choć jeszcze wtedy nikt się pewnie nie spodziewał, że epidemia przybierze aż taką skalę. W Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym od wielu lat obowiązywały procedury na wypadek kontaktu z poważnymi chorobami zakaźnymi, ale w nowej sytuacji wymagały one ciągłych aktualizacji. Na bieżąco przygotowywaliśmy również filmy szkoleniowe dla naszych pracowników z instruktażem zakładania i zdejmowania pakietów ochronnych. 7 marca przewieźliśmy pierwszego w Krakowie pacjenta chorego na covid-19.

Nasze zespoły musiały się zmierzyć z zupełnie nowymi warunkami pracy. Zostały dodatkowo wyposażone w kombinezony i środki ochrony osobistej, które są stosowane podczas każdego wyjazdu, niezależnie od specjalistycznej ochrony w przypadku transportu pacjenta zakażonego. Stres i zmęczenie, jakie towarzyszyły wszystkim wyjazdom, były ogromne, a trudności związane z wielogodzinnym noszeniem strojów ochronnych bardzo dokuczliwe.

Pod koniec roku zaczęliśmy naszym pacjentom wykonywać testy antygenowe wykrywające zakażenie koronawirusem – takich testów do końca 2020 roku zrobiliśmy ponad 800.

Wiele sfer naszej działalności zostało całkowicie zmienionych. Działy administracyjne stanęły przed poważnymi wyzwaniami logistycznymi zapewnienia ciągłości wielkich dostaw środków ochrony osobistej, środków dezynfekcyjnych czy nawet tlenu – wszystko to było zużywane w niespotykanych do tej pory ilościach. Należało też zorganizować i na bieżąco zaopatrywać specjalistyczne miejsca do dezynfekcji ambulansów.

Musieliśmy zrezygnować z prowadzenia tradycyjnych szkoleń i zajęć edukacyjnych. Nie poddaliśmy się i w takim zakresie, jak to było możliwe, działania edukacyjne organizowaliśmy w wersji online. Udało nam się przeszkolić 1410 dzieci oraz 369 osób z grupy personelu medycznego.

Był to też ostatni rok pracy Centrum Dyspozytorskiego w strukturach Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Od 1 stycznia 2021 roku dyspozytornie medyczne w Krakowie i Tarnowie są zarządzane przez wojewodę małopolskiego. Krakowskie Centrum Dyspozytorskie zostało wyłączone ze struktur Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego i jest włączone do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dla nas jest to zakończenie pewnej części historii krakowskiego pogotowia, ale dla mieszkańców ta zmiana nie ma znaczenia i nie jest odczuwalna.

Podsumowując miniony rok, chcielibyśmy też bardzo gorąco podziękować wszystkim instytucjom, firmom i osobom prywatnym, które wspierały nas w tym trudnym czasie. Wasza pomoc miała wymiar nie tylko materialny, ale przede wszystkim podtrzymywała nas na duchu. Dziękujemy!

Zespół ratownictwa medycznego przed wyjazdem do pacjenta ubrany w indywidualne pakiety ochrony osobistej

 
Zmień rozmiar czcionki
Włącz wersję kontrastową