- KPR - https://archiwalna.kpr.med.pl -

Światowe Dni Młodzieży – podsumowanie

3,5 tysiąca lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i ratowników czuwało nad zdrowiem pielgrzymów. Pracowali w karetkach, namiotach szpitalnych, patrolach pieszych i ruchomych oraz punktach medycznych. Akcją koordynowało Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.

W pełnej gotowości były również szpitale i przychodnie.

Nie doszło do żadnych poważnych incydentów.

Najczęstszymi powodami interwencji były zasłabnięcia, omdlenia, ataki padaczki i drobne urazy, w tym skręcenia stawu skokowego, otarcia skóry itp.

Pojedyncze przypadki dotyczyły alergii, astmy, podejrzenia zawału mięśnia sercowego.

Jest to największe wyzwanie, z jakim do tej pory zmierzyło się Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. – Zabezpieczaliśmy już papieskie pielgrzymki i inne wielkie wydarzenia, ale żadne z nich nie miało tak wielkiej skali – podkreśla Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. – Podstawową trudnością był bardzo długi czas trwania tego wydarzenia. Drugą skomplikowaną kwestią było przygotowanie mechanizmów reagowania na bieżąco na zmieniającą się sytuację. Nasze patrole i karetki były cały czas relokowane, były w ruchu, żeby znajdować się zawsze tam, gdzie pielgrzymi ich potrzebują, a jak wiemy, pielgrzymi bardzo dynamicznie przemieszczali się w całym mieście.

Przygotowano również wsparcie medyczne ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej:szpital polowy oraz most powietrzny przy użyciu samolotów CASA.

Największe siły i środki działały podczas kulminacyjnych uroczystości 30 i 31 lipca:

–         133 karetki zabezpieczenia medycznego ŚDM,

–         166 karetek Państwowego Ratownictwa Medycznego,

–         20 ambulansów wojskowych czteronoszowych Min. Obrony Narodowej

–         17 namiotów szpitalnych,

–         ponad 500 patroli ruchomych,

–         prawie 100 punktów medycznych,

–         17 patroli na quadach,

–         5 śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego,

–         10 stanowisk dyspozytorskich w sztabie zabezpieczenia medycznego ŚDM,

–         24 dyspozytorów w Krakowie i Tarnowie

Za zabezpieczenie medyczne odpowiadał wojewoda małopolski, a akcję koordynowało Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, w którym utworzony został specjalny sztab.

NOWATORSKIE ROZWIĄZANIE: Zabezpieczenie zostało tak przygotowane, aby było jak najbardziej elastyczne. Staraliśmy się podążać za pielgrzymami, czyli w sytuacji, gdy się przemieszczają, następowała alokacja zarówno karetek, jak i patroli pieszych – cały czas na bieżąco monitorowaliśmy sytuację i kierowaliśmy nasze siły w miejsca, gdzie mogą być najbardziej potrzebne. W taki właśnie sposób pracował sztab zabezpieczenia medycznego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, który tak naprawdę stanowił odrębny system z własną dyspozytornią z 10 stanowiskami.

Przygotowany został system łączności, a każdy z ambulansów wyposażony został w moduł gps. Dzięki takiemu rozwiązaniu cały czas nasz sztab widział na swoich monitorach, na elektronicznych mapach, aktualne położenie wszystkich zespołów.

Dla osoby z zewnątrz zabezpieczenie medyczne sprowadza się do tego, co jest widoczne na pierwszy rzut oka: karetek, sprzętu, namiotów szpitalnych, śmigłowców i patroli. A tak naprawdę, jest to tylko niewielki wycinek całej pracy i w dodatku najłatwiejszy do przygotowania. Równie dużym wyzwaniem była logistyka, czyli przygotowanie zaplecza dla profesjonalistów.

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe opracowało specjalne procedury, np. jednolite standardy wyposażenia w sprzęt, leki i personel każdego ogniwa pomocy, schematy współpracy pomiędzy jednostkami, nawet w tak banalnych wydawałoby się sprawach, jak postępowanie z odpadami medycznymi.

Odrębnego opracowania wymagała dokumentacja medyczna. Krakowskie Pogotowie na potrzeby ŚDM przygotowało specjalną dokumentację medyczną i karty wywiadu medycznego we wszystkich językach obowiązujących na ŚDM.

Podczas przygotowań korzystaliśmy z naszych własnych doświadczeń podczas zabezpieczenia poprzednich pielgrzymek papieskich w Krakowie oraz innych plenerowych wydarzeń o dużej skali.  Pod uwagę brane były te schematy zabezpieczenia, a także analizy przebiegu innych podobnych spotkań – przede wszystkim zabezpieczenie poprzednich edycji Światowych Dni Młodzieży, szczególnie tych, które odbywały się w miastach europejskich.

Trudno byłoby poradzić sobie z takim wyzwaniem, gdyby nie doskonała współpracawszystkich służb medycznych – podkreśla Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. – Pragnę podziękować wszystkim jednostkom służb medycznych, które przyjechały do nas z całej Polski za ten ogromny wysiłek. To dzięki Wam i waszemu zaangażowaniu i życzliwemu podejściu zabezpieczenie medyczne Światowych Dni Młodzieży prowadzone było bardzo profesjonalnie.

938 20160801115056 300x200 [1]