– Zakończyliśmy już przygotowania, teraz rozpoczynamy działanie – mówiła Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego pogotowia Ratunkowego, podczas prezentacji służb zabezpieczających Światowe Dni Młodzieży.
Podczas spotkania, które odbyło się w sobotę, 23 lipca w 8. Bazie Lotnictwa Transportowego na lotnisku w Balicach,Krakowskie Pogotowie Ratunkowe zaprezentowało dwa z 10 ambulansów zakupionych przez wojewodę małopolskiego na potrzeby zabezpieczenia medycznego Światowych Dni Młodzieży. Pokazaliśmy również nowoczesne wyposażenie karetek, m.in. urządzenia do automatycznego uciskania klatki piersiowej, najnowszej generacji defibrylatory czy plecaki ratownicze. Swój sprzęt i wyposażenie pokazały również medyczne służby wojskowe, straż pożarna, policja, Straż Miejska Miasta Krakowa oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.
Co najmniej 3,5 tys. ratowników medycznych, pielęgniarek i lekarzy, ponad 100 karetek, 5 śmigłowców, 17 stanowisk dyspozytorskich, odrębny sztab – zabezpieczenie medyczne Światowych Dni Młodzieży to ogromne wyzwanie.
Pierwszym elementem jest zabezpieczenie poszczególnych wydarzeń. Każde spotkanie musi mieć swój własny, odrębny szczegółowy plan zabezpieczenia, który przygotowywany jest w oparciu o liczbę uczestników, lokalizację i warunki terenowe.
Każde wydarzenie zabezpieczać będą patrole piesze, ambulanse, stacjonarne punkty medyczne, a także namioty szpitalne. Nad przebiegiem każdej uroczystości czuwać będzie sztab – w praktyce będzie to właściwie odrębna mini-dyspozytornia z systemem zarządzania poszczególnymi jednostkami zabezpieczenia (zespołami, patrolami, punktami) oraz wydzieloną łącznością.
Drugim elementem będzie podniesienie gotowości placówek medycznych takich jak szpitale, przychodnie oraz jednostki świadczące nocną i świąteczną opiekę medyczną. Pamiętajmy, że nie jest to pojedyncze spotkanie – całe wydarzenie będzie trwało aż tydzień! Jego uczestnicy mogą potrzebować pomocy lekarskiej nie tylko w trakcie trwania uroczystości, ale przez całą dobę, np. w miejscu swojego zamieszkania. Dlatego w Krakowie i okolicach, a także w innych powiatach, które deklarują przyjęcie pielgrzymów, podniesiona zostanie gotowość podmiotów działalności leczniczej. Na podstawie zgłoszonej liczby pielgrzymów wojewoda ogłosił konkursy na udzielanie świadczeń dla przychodni czy szpitali i podpisanie dodatkowych umów. Zależy nam na tym, aby pielgrzymi mieli możliwość zgłoszenia się do lekarza w razie zachorowania, ale też, aby mieszkańcy nie odczuli w związku z tym jakikolwiek ograniczeń w dostępie do swoich świadczeń medycznych.
Planujemy także rozmieszczenie dodatkowych patroli medycznych tzw. punktach wrażliwych, takich jak dworce, miejsca przesiadkowe czy atrakcje turystyczne.