- KPR - https://archiwalna.kpr.med.pl -

Ratujemy od 125 lat!

W poniedziałek, 6 czerwca, minęła 125. rocznica powstania Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Uroczyste obchody jubileuszu odbędą się za parę miesięcy – pod koniec października. Już teraz serdecznie zapraszamy.

6 czerwca 1891 r. Krakowskie Ochotnicze Towarzystwo Ratunkowe rozpoczęło działalność. Dyżury były ochotnicze, nieodpłatne, a na pierwsze wyposażenie składało się pięć par noszy oraz ambulans zaprzęgnięty w dwa konie.

Jest rok 1890. W składzie firmy Kretschmer przy Rynku Głównym 10 w Krakowie wybucha poważny pożar. Dwóch praktykantów jest ciężko poparzonych, a właściciel firmy ginie. Parę tygodni później wybucha pożar w aptece Wiśniewskiego na Stradomiu. W grudniu 1890 rozpoczyna się publiczna dyskusja nad potrzebą utworzenia w Krakowie instytucji, która mogłaby nieść pomoc medyczną w nagłych wypadkach. Dobry wzór już istnieje, bo taka organizacja: Freiwillige Rettungsgesellschaft, czyli Ochotnicze Towarzystwo Ratunkowe działa już w Wiedniu. To pierwsze w Europie pogotowie ratunkowe powołano do życia w roku 1883, po tragicznym pożarze w wiedeńskim Ringtheater.

Głównymi inicjatorami powstania pogotowia byli: okulista Arnold Bennet, chirurg Alfred Obaliński oraz Wincenty Eminowicz, naczelnik Straży Ogniowej. W pierwszych krokach stację wspierali m.in. dr Jaromir Mundy, organizator pogotowia wiedeńskiego oraz austriacki filantrop Jan hr. Wilczek, wówczas Prezes Wiedeńskiego Stowarzyszenia Pogotowia Ratunkowego. Rada Miasta Krakowa przyznała stały fundusz na utrzymanie pogotowia i, co najważniejsze, przydzieliła pierwszy lokal: dwa pomieszczenia na parterze budynku Zawodowej Straży Ogniowej przy ulicy Kolejowej, czyli dzisiejszej ulicy Westerplatte. Poza tym, towarzystwo utrzymywało się ze składek członkowskich. Dyżury pełnili ochotnicy, głównie studenci starszych lat Wydziału Lekarskiego UJ.

W pierwszym roku swojej działalności pogotowie interweniowało 496 razy, a w drugim roku (1892) już 1352 razy.

Obecnie dysponujemy ponad 170 tysięcy wyjazdów rocznie!

Krakowskie pogotowie przetrwało dwie wojny światowe, trudne lata 50. i cały czas się rozwijało, nigdy nie przestając udzielać pomocy potrzebującym pacjentom. Dzieje 125 lat działalności  są fascynujące, pełne wzlotów i upadków, chwil bardzo trudnych, czasem sytuacji zabawnych, ale przede wszystkim – zbudowane są na zmaganiach ludzi, którzy postanowili zrobić wszystko, aby choroby i śmierć zbierały jak najmniejsze żniwo. To jest też historia wielkiego postępu technologicznego: od konnej karetki, której wyposażeniem były niemalże jedynie słuchawki i bandaże, do obecnie jeżdżących ambulansów, które można by nazwać oddziałami intensywnej terapii na kółkach.

Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania jubileuszu – uroczyście obchodzić go będziemy pod koniec października.

913 20160606112629 300x224