
1 kwietnia weszły w życie zmiany w działaniu systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w całej Polsce, w tym również w województwie małopolskim. Zmiany te jednak nie będą odczuwalne dla mieszkańców województwa.
Małopolska została podzielona na dwa nowe rejony operacyjne, zgodne z rejonami działania dyspozytorni medycznych. Rejon krakowski jest obsługiwany przez dyspozytornię w Krakowie i obejmuje: miasto Kraków, powiaty: krakowski, proszowicki, miechowski, olkuski, chrzanowski, oświęcimski, wadowicki, suski, myślenicki, wielicki, nowotarski, tatrzański, a rejon karpacki: miasto Nowy Sącz, miasto Tarnów, powiaty: nowosądecki, tarnowski, bocheński, brzeski, dąbrowski, limanowski, gorlicki i jest pod opieką dyspozytorni w Tarnowie.
Obydwa rejony operacyjne obsługiwane są przez 134 zespoły ratownictwa medycznego: 86 w rejonie krakowskim i 48 w rejonie karpackim. W rejonie krakowskim świadczenia będzie realizować Krakowskie Pogotowie Ratunkowe wraz z 11 współrealizatorami, a w rejonie tarnowskim – Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie wspólnie z 6 współrealizatorami.
Od 1 kwietnia rolę dysponenta zespołów ratownictwa medycznego w powiecie olkuskim realizuje Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.
Dla mieszkańców powiatu zmiana nie będzie odczuwalna: karetki są dysponowane z tej samej dyspozytorni, pracują tak, jak dotychczas, stacjonują w tych samych miejscowościach i transportują pacjentów – jeśli taka jest potrzeba, do szpitala w Olkuszu.
Zgodnie z wojewódzkim planem działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, pozostaje taka sama liczba ambulansów, czyli dwie karetki podstawowe oraz dwie specjalistyczne. Pracują w nich te same załogi, ponieważ pracownicy dotychczasowych zespołów ratownictwa medycznego stali się pracownikami Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.