header

INSTYTUCJA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

TO ONI PRZEKAZUJĄ WIEDZĘ NASZYM DZIECIOM. UCZMY ICH!

To oni będą przekazywać wiedzę o ratowaniu życia naszym dzieciom, dlatego to właśnie nauczyciele zostali zaproszeni na szkolenia z zakresu pierwszej pomocy i zachowania się w sytuacjach zagrożenia. Rozpoczęła się realizacja porozumienia, jakie Urząd Miasta Krakowa zawarł z Krakowskim Pogotowiem Ratunkowym.

We wtorek (20 listopada) odbyły się zajęcia dla pierwszej grupy pedagogów. Wykłady i zajęcia praktyczne prowadzone są przez doświadczonych instruktorów Szkoły Ratownictwa Medycznego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Na mocy porozumienia szkoleni są nauczyciele krakowskich placówek oświatowych. Uczymy ich prawidłowego zachowania się w sytuacji, gdy ktoś wymaga pomocy oraz właściwego sposobu udzielania pierwszej pomocy. Dzięki temu, krakowscy nauczyciele będą wiedzieli, jak postępować, gdy ktoś na terenie szkoły będzie wymagał udzielenia pomocy, jak i będą potrafili taką wiedzę przekazać swoim uczniom.

– Od wielu lat prowadzimy szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla dzieci i młodzieży – w ostatnim czasie bardzo intensywnie rozwija się finansowany z budżetu obywatelskiego program Mali Ratownicy – mówi Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. – Widzimy, że te działania przynoszą bardzo dobre efekty i młodzi ludzie znają już teraz całkiem dobrze zasady udzielania pierwszej pomocy. Zauważyliśmy jednak przy tej okazji pewną lukę pokoleniową i zadaliśmy sobie pytanie: dzieci wiedzą, jak udzielać pierwszej pomocy, ale czy potrafią to nauczyciele? A nawet jeśli potrafią, to czy robią to prawidłowo? Wytyczne dotyczące resuscytacji zmieniały się na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, a poza tym, nawet jeśli ktoś jest przeszkolony, to może już niektórych rzeczy nie pamiętać. To ważne, żeby nauczyciele byli dobrze przeszkoleni, ponieważ oni nie tylko są w sytuacjach, w których muszą udzielić pierwszej pomocy, ale też przekazują uczniom wiedzę na ten temat.

Są to całodniowe zajęcia, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, a także wizyta w centralnej dyspozytorni oraz zapoznanie się z zasadami pracy zespołów ratownictwa medycznego. Nauczyciele dowiedzą się, jak udzielać pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia życia, jak i co robić w innych przypadkach, np. drobnych urazach czy omdleniach.

Program finansowany jest przez Urząd Miasta Krakowa.

20181120 121141 Copy 20181120 133055 Copy 20181120 133411 Copy 20181120 134825 Copy 20181120 134922 Copy

 
Zmień rozmiar czcionki
Włącz wersję kontrastową