
Rozpoczął działalność sztab zabezpieczenia medycznego Światowych Dni Młodzieży. Jest to odrębna jednostka działająca w strukturach Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Koordynuje opiekę medyczną nad każdym z wydarzeń, które odbywają się w Krakowie.
Sztab stanowi odrębną dyspozytornię, w której znajduje się 10 stanowisk. Będą one wykorzystywane w zależności od potrzeb każdego z wydarzeń.
Dla każdej uroczystości przygotowywany jest odrębny, dedykowany tylko dla niej, plan zabezpieczenia – rodzaj odrębnego mini-systemu. Plany te dostosowane są do konkretnych potrzeb każdego wydarzenia, w tym m.in. liczby pielgrzymów. Struktura zabezpieczenia największych wydarzeń obejmuje: patrole piesze, patrole ruchome, stałe punkty medyczne, namioty szpitalne oraz zespoły wyjazdowe (karetki). Wszystkie spotkania, jakie zgłosił nam Komitet Organizacyjny, będą miały zabezpieczenie medyczne, które będzie stanowiło odrębną strukturę.
Nad wydarzeniami: na Błoniach, Brzegach i w Łagiewnikach czuwać będzie ponad 3,5 tysiąca ratowników medycznych, lekarzy i pielęgniarek. Namiotów szpitalnych, w zależności od potrzeb, będzie od 6 aż do 17 na Brzegach podczas uroczystości 31 lipca.
Sztab współpracuje też ściśle z dyspozytornią Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, która już pracuje w stanie podwyższonej gotowości i została znacznie wzmocniona, aż o 5 dodatkowych stanowisk. W sumie nad zdrowiem krakowian i Małopolan czuwać będzie przez całą dobę 17 dyspozytorów, którzy również będą mieli do dyspozycji wzmocnione siły – w sumie ponad 160 zespołów ratownictwa medycznego.
Z krakowskiej dyspozytorni na co dzień wysyłane są też do akcji śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na czas ŚDM ich liczba została zwiększona do 5 maszyn. W związku z tym w naszej dyspozytorni utworzono też dodatkowe stanowisko dla dyspozytora LPR.
Dla osoby z zewnątrz zabezpieczenie medyczne sprowadza się do tego, co jest widoczne na pierwszy rzut oka: karetek, sprzętu, namiotów szpitalnych, śmigłowców i patroli. A tak naprawdę, jest to tylko niewielki wycinek całej pracy i w dodatku najłatwiejszy do przygotowania. Największym wyzwaniem i jednocześnie największym osiągnięciem jest logistyka, czyli przygotowanie zaplecza dla profesjonalistów.
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe musiało opracować specjalne procedury, np. jednolite standardy wyposażenia w sprzęt, leki i personel każdego ogniwa pomocy, schematy współpracy pomiędzy jednostkami, a nawet procedurę postępowania z odpadami medycznymi.
Odrębnego opracowania wymagała dokumentacja medyczna. Krakowskie Pogotowie na potrzeby ŚDM przygotowało specjalny obieg dokumentacji medycznej. Karty informacyjne są samokopiujące, dzięki czemu zawsze jeden egzemplarz może otrzymać pacjent, drugi pozostaje w systemie. Został również stworzony system zbierania danych statystycznych.
Podczas przygotowań korzystaliśmy z naszych własnych doświadczeń podczas zabezpieczenia poprzednich pielgrzymek papieskich w Krakowie oraz innych plenerowych wydarzeń o dużej skali. Pod uwagę brane były te schematy zabezpieczenia, a także analizy przebiegu innych podobnych spotkań – przede wszystkim zabezpieczenie poprzednich edycji Światowych Dni Młodzieży, szczególnie tych, które odbywały się w miastach europejskich.
