
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe specjalnie na Światowe Dni Młodzieży utworzyło grupę do triage’u, czyli segregacji poszkodowanych w sytuacji wypadku masowego. Właściwie przeprowadzona segregacja pozwala na uratowanie jak największej liczby osób i jak najszybsze udzielenie pomocy wszystkim poszkodowanym.
Zdarzenia, w których poszkodowanych jest wiele osób zdarzają się obecnie coraz częściej i są to zarówno wypadki komunikacyjne, jak i ataki terrorystyczne. Podczas wydarzeń o tak ogromnej skali jak Światowe Dni Młodzieży, prawdopodobieństwo takich zdarzeń wzrasta, stąd decyzja o utworzeniu odrębnej grupy ratowników medycznych.
Gdy jest wiele osób poszkodowanych, kluczem do uratowania życia jak największej liczby ludzi jest właściwe przeprowadzenie segregacji, czyli triage’u. Chodzi o to, aby w pierwszej kolejności dotrzeć do najciężej rannych, a w efekcie jak najszybciej udzielić pomocy wszystkim. Procedura oceny stanu poszkodowanych musi być z jednej strony na tyle dokładna, aby zakwalifikować ich do odpowiedniej grupy, ale też na tyle szybka, aby w krótkim czasie dotrzeć do wszystkich poszkodowanych i ich zbadać, a następnie określić którzy pacjenci muszą otrzymać pomoc w pierwszej kolejności.
Nasi ratownicy przeszli wiele szkoleń, zarówno w zakresie ratownictwa medycznego, medycyny pola walki, jak i treningi psychologiczne.
Grupę Triage w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym tworzy 12 ratowników medycznych, którzy są w gotowości przez cały czas trwania ŚDM i wspierają zabezpieczenie medyczne.