- KPR - https://archiwalna.kpr.med.pl -

30 i 31 lipca – informacje

30 i 31 lipca czekają nas kulminacyjne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży. Przekazujemy informacje, jak się przygotować, aby je bezpiecznie przeżyć oraz o tym, jak będzie wyglądać zabezpieczenie medyczne.

Wszystkie wydarzenia, a także miejsca, w których przemieszczać się będą pielgrzymi, zabezpieczać będą:

  • 133 karetki zabezpieczenia medycznego ŚDM,
  • 166 karetek Państwowego Ratownictwa Medycznego,
  • 20 ambulansów wojskowych czteronoszowych Min. Obrony Narodowej
  • 17 namiotów szpitalnych,
  • ponad 500 patroli ruchomych,
  • prawie 100 punktów medycznych,
  • 17 patroli na quadach,
  • 5 śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego,
  • 10 stanowisk dyspozytorskich w sztabie zabezpieczenia medycznego ŚDM,
  • 24 dyspozytorów w Krakowie i Tarnowie

Zabezpieczeniem medycznym koordynuje Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, w którym utworzony został specjalny sztab.

Zabezpieczenie zostało tak przygotowane, aby było jak najbardziej elastyczne. Staramy się podążać za pielgrzymami, czyli w sytuacji, gdy się przemieszczają, następuje alokacja zarówno karetek, jak i patroli pieszych – cały czas na bieżąco monitorujemy sytuację i kierujemy nasze siły w miejsca, gdzie mogą być najbardziej potrzebne.

Dla osoby z zewnątrz zabezpieczenie medyczne sprowadza się do tego, co jest widoczne na pierwszy rzut oka: karetek, sprzętu, namiotów szpitalnych, śmigłowców i patroli. A tak naprawdę, jest to tylko niewielki wycinek całej pracy i w dodatku najłatwiejszy do przygotowania. Największym wyzwaniem i jednocześnie największym osiągnięciem jest logistyka, czyli przygotowanie zaplecza dla profesjonalistów.

Krakowskie Pogotowie Ratunkowe musiało opracować specjalne procedury, np. jednolite standardy wyposażenia w sprzęt, leki i personel każdego ogniwa pomocy, schematy współpracy pomiędzy jednostkami, a nawet procedurę postępowania z odpadami medycznymi.

Odrębnego opracowania wymagała dokumentacja medyczna. Krakowskie Pogotowie na potrzeby ŚDM przygotowało specjalny obieg dokumentacji medycznej. Karty informacyjne są samokopiujące, dzięki czemu zawsze jeden egzemplarz może otrzymać pacjent, drugi pozostaje w systemie.

Podczas przygotowań korzystaliśmy z naszych własnych doświadczeń podczas zabezpieczenia poprzednich pielgrzymek papieskich w Krakowie oraz innych plenerowych wydarzeń o dużej skali.  Pod uwagę brane były te schematy zabezpieczenia, a także analizy przebiegu innych podobnych spotkań – przede wszystkim zabezpieczenie poprzednich edycji Światowych Dni Młodzieży, szczególnie tych, które odbywały się w miastach europejskich.

PRZYGOTUJ SIĘ DOBRZE!

ZAŻYJ LEKI – jeśli zażywasz na stałe leki, nie zapomnij o tym przed wyjściem. Zabierz ze sobą leki, jeśli wiesz, że nie zdążysz wrócić do domu przed porą, o której masz przyjąć kolejne dawki.

NIE BĄDŹ GŁODNY! – zjedz posiłek przed wyjściem i weź ze sobą przekąski. Brak posiłku, brak snu, zmęczenie i emocje to jedne z przyczyn zasłabnięć.

WEŹ ZE SOBĄ WODĘ – jest gorąco i trzeba uważać, żeby nie doprowadzić do odwodnienia.

UBIERZ SIĘ ODPOWIEDNIO – może być upał, więc należy wziąć lekkie i przewiewne ubranie oraz lekkie nakrycie głowy. Warto też posmarować się kremem z filtrem oraz zabrać okulary przeciwsłoneczne. Zabierz okrycie na chłodny wieczór i odpowiednie, wygodne buty, a także kurtkę lub pelerynę przeciwdeszczową.

JEŚLI KTOŚ POTRZEBUJE POMOCY, wezwij medyczny patrol pieszy i słuchaj jego poleceń. Patrol zaopiekuje się poszkodowanym i, jeśli będzie taka potrzeba, skieruje do namiotu szpitalnego lub tam odtransportuje, samodzielnie lub przy pomocy patrolu ruchomego.

936 20160729222836 300x200 [1]