
20 LAT OD PRZEŁOMU
25 lipca 2001 roku doszło do przełomowego wydarzenia w dziejach ratownictwa medycznego w Polsce. Uchwalono pierwszą ustawę regulująca tę dziedzinę i wprowadzono pojęcie nowoczesnego systemu ratownictwa medycznego.
Choć niespełniająca oczekiwań wszystkich i niedoskonała, wielokrotnie zmieniana i nowelizowana, Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym z roku 2001 stała się podwaliną całego systemu w Polsce. Dzięki jej twórcom polskie ratownictwo medyczne weszło do nowoczesności.
To w tej ustawie po raz pierwszy pojawiły się profesjonalne pojęcia i definicje m.in. zespołu ratownictwa medycznego, szpitalnego oddziału ratunkowego czy dysponenta. W niej przejrzyście ustalono, kto jest organizatorem systemu na poszczególnych poziomach i w jaki sposób system jest finansowany. To właśnie w tym akcie po raz pierwszy wymieniono nieistniejący wcześniej zawód ratownika medycznego. Określono również ścisłe normy czasu dojazdu zespołów ratownictwa medycznego, które obowiązują do dziś.
Treść aktu rozpoczyna artykuł 1, w którym czytamy: „W celu zapewnienia sprawnej i efektywnej realizacji zadania państwa, polegającego na podejmowaniu medycznych działań ratowniczych wobec każdej osoby znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, tworzy się system Państwowe Ratownictwo Medyczne”.
Załącznikiem do Ustawy był wzór graficznego systemu identyfikacji PRM – znak, który już wszyscy znamy, choć on również uległ od tego czasu modyfikacjom.