
Dnia 6 czerwca 1891 roku wyjechał pierwszy wóz ratunkowy na ulice Krakowa, spiesząc z pomocą dotkniętym nieszczęściem.
I z dniem tym rozpoczęło Pogotowie swą niestrudzoną działalność, gotowe na każde wezwanie, czy to w dzień, czy w nocy spieszyć z pomocą, gdzie tego zaszła potrzeba: opatrzyć rannego, ratować nieszczęśliwego, który się targnął na swe życie lub uległ nieszczęśliwemu wypadkowi, i to bez względu na to, czy to pan możny, czy robotnik, czy żebrak bezdomny.
Mieczysław Górka
Sekretarz Pogotowia Ratunkowego w Krakowie
Miesięcznik „Ratownictwo”, marzec 1930 r.
W czwartek (26 sierpnia) w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 130-lecia Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego – najstarszego pogotowia ratunkowego w Polsce, drugiego w Europie.
– W dniu naszego Jubileuszu widać, jak efektywnie przez ostatnie dziesięciolecia rozwijało się i rozwija nadal ratownictwo medyczne. Można by rzec, że na naszych oczach dokonała się wymiana ambulansów wyposażonych obecnie w nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną, wykształcił się nowy zawód ratownika medycznego oraz powstała specjalizacja dla lekarzy i pielęgniarek z medycyny ratunkowej, a także ustawodawstwo regulujące organizację systemu państwowego ratownictwa medycznego – mówiła Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. W uroczystości udział wzięli m.in. Waldemar Kraska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Łukasz Kmita, Wojewoda Małopolski, Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Andrzej Kulig, Wiceprezydent Miasta Krakowa.
Podczas obchodów zasłużeni pracownicy KPR uhonorowani zostali odznaczeniami państwowymi: Medalami Złotymi, Srebrnymi i Brązowymi za Długoletnią Służbę, Odznakami Honorowymi za Zasługi dla Ochrony Zdrowia oraz odznakami Honoris Gratia. Obchody swoim występem uświetnili Alicja Majewska z Włodzimierzem Korczem, a uroczystość poprowadziła Lidia Jazgar i zespół Galicja.
– Krakowskie Pogotowie Ratunkowe od momentu powstania znakomicie realizowało i realizuje swoją misję niesienia szybkiej profesjonalnej pomocy medycznej wszystkim jej potrzebującym. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy pogotowie dopisuje kolejne daty do swojej historii, to czas ciężkich wyzwań. W trudnym czasie pandemii pomoc, jaką ratownicy medyczni niosą potrzebującym jest przecież nieoceniona. Dziękuję bardzo wszystkim byłym i obecnym pracownikom Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego za pomoc, jaką udzielacie swoim pacjentom – mówił marszałek Witold Kozłowski.
– Pandemia pokazała, jak bardzo ważne jest ratownictwo medyczne, że to właśnie ratownictwo medyczne było tą częścią polskiej opieki medycznej, która nie zamknęła się na pacjenta, była zawsze otwarta i zawsze gotowa nieść pomoc. Za to wszystko Wam bardzo gorąco dziękuję. Nie zawiedliście nas, Polaków w tych trudnych, dla Was przecież także, chwilach – podkreślał wiceminister Waldemar Kraska.
Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, również nawiązał do najtrudniejszych miesięcy pandemii. – To były telefony późno w nocy, telefony decydujące o tym, jak będzie wyglądała sytuacja w szpitalach. Ale wszystkie problemy udawało się rozwiązywać dzięki wielkiej otwartości i doskonałej współpracy Samorządu Województwa małopolskiego, małopolskich samorządów oraz, oczywiście Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Pokazaliśmy, że w Małopolsce potrafimy świetnie współpracować!
130 lat temu powstało w Krakowie pierwsze w Polsce, a drugie w Europie pogotowie ratunkowe. 6 czerwca 1891 roku po raz pierwszy pospieszyła do pacjentów „wyciągniętym kłusem” karetka konna Krakowskiego Ochotniczego Towarzystwa Ratunkowego.
Początkowo dyżury pogotowia były ochotnicze, nieodpłatne, a na pierwsze wyposażenie składało się pięć par noszy oraz wyposażony w dzwonek ambulans zaprzęgnięty w dwa konie. Krakowska stacja powstała na wzór pierwszego pogotowia w Europie, pogotowia wiedeńskiego, które utworzone zostało w roku 1883.
Tworzyliśmy historię ratownictwa medycznego uruchamiając automobile sanitarne, wprowadzając systemy łączności radiowej czy pierwsze specjalistyczne wyposażenie takie jak np. kuferki wypadkowe czy oparzeniowe.
Współczesne Krakowskie Pogotowie Ratunkowe to 37 zespołów ratownictwa medycznego w nowoczesnych ambulansach wyposażonych w najwyższej klasy sprzęt medyczny oraz systemy łączności i lokalizacji. W naszych ambulansach staramy się wykorzystywać najnowsze osiągnięcia technologii, więc mamy urządzenia nie tylko te, które są wymagane wg obowiązujących przepisów, ale również wyposażenie wykraczające ponad standard jak np. aparaty do mechanicznej kompresji klatki piersiowej podczas resuscytacji, taktyczne stazy do tamowania krwotoków czy też videolaryngoskopy.
ODZNACZENI
MEDALEM ZŁOTYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ
1. Jerzy Dębowski
2. Wojciech Hajduk
3. Maria Kadula
4. Anna Kaleta
5. Mariusz Kapcia
6. Tomasz Profic
7. Marek Rojowski
8. Zofia Strózik
9. Krzysztof Troczyński
10. Marta Widor
10. Leszek Zamojski
MEDALEM SREBRNYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ
1. Jacek Cygan
2. Bartosz Głaziewicz
3. Paweł Kramarz
4. Katarzyna Nieckula
5. Jakub Nowak
6. Tomasz Słonecki
7. Małgorzata Szczerba
8. Robert Tekieli
9. Adam Więcek
MEDALEM BRĄZOWYM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ
1. Stefan Balawajder
2. Joanna Bieniek
3. Tomasz Długosz
4. Kinga Gorczańska
5. Jakub Kąkol
6. Piotr Kominek
7. Robert Kopciał
8. Piotr Natkaniec
Odznaką Honorową „ZA ZASŁUGI DLA OCHRONY ZDROWIA”
1. Bednarz Paweł
2. Bieniek Andrzej
3. Chmielewski Piotr
4. Chwaja Tomasz
5. Czepiel Mateusz
6. Drewnicki Jacek
7. Frydrych Michał
8. Górnicki Piotr
9. Hajduk Sebastian
10. Kaleta Łukasz
11. Kolasa Mateusz
12. Kowal Sławomir
13. Lis Janusz
14. Łukasiewicz Paweł
15. Łyziński Karol
16. Marków Kamil
17. Rejnowicz Kamil
18. Sławiński Jerzy
19. Wajda Mateusz
20. Walczak Tomasz
21. Więcek Adam
22. Zamojski Leszek
23. Żarnowski Aleksy
ODZNAKĄ HONORIS GRATIA
1. Piotr Michno
2. Paweł Nesterak