125 lat temu rozpoczęliśmy działalność jako pierwsze pogotowie ratunkowe w Polsce, a drugie w Europie. Od czasu, gdy „wyciągniętym kłusem” wyjeżdżała do pacjentów, dzwoniąc dzwonkiem, karetka konna, przekształciliśmy się w nowoczesną instytucję, która z pewnością stoi w jednym szeregu z najlepszymi służbami ratownictwa medycznego w Europie i na świecie.
Nie zmarnowaliśmy tych 125 lat – cały czas się rozwijamy, wdrażamy nowe rozwiązania, zarówno medyczne, jak i informatyczne czy logistyczne.
Krakowskie pogotowie powstało 6 czerwca 1891 roku. Obchody jubileuszu postanowiliśmy jednak świętować dopiero teraz, jesienią, ponieważ w czerwcu bardzo intensywnie przygotowywaliśmy się do największego dotychczasowego wyzwania w naszej pracy – zabezpieczenia medycznego Światowych Dni Młodzieży 2016.
Nasza historia rozpoczęła się 6 czerwca 1891 roku utworzeniem Krakowskiego Ochotniczego Towarzystwa Ratunkowego. Formacja ta powstała na wzór pierwszego pogotowia w Europie, pogotowia wiedeńskiego, które utworzone zostało w roku 1883.
Początkowo dyżury były ochotnicze, nieodpłatne, a na pierwsze wyposażenie składało się pięć par noszy oraz ambulans zaprzęgnięty w dwa konie.
Rok 1904 był przełomowy, ponieważ ochotnikom zaczęto płacić za dyżury. Wtedy już pogotowie dysponowało czterema ambulansami konnymi, lektyką na gumowych kołach, składanym fotelem, czterema parami noszy i siedmioma kuframi wyjazdowymi.
I Wojna Światowa to był bardzo trudny okres dla krakowskiej stacji, ale też wtedy doszło do przełomowego wydarzenia – zakupiono z demobilu pierwszy samochód sanitarny. Ostatnia konna karetka zakończyła służbę w roku 1927.
W jubileuszowym roku 1931 zakupiono butle z tlenem i ręczne respiratory, a także nową, dostosowaną specjalnie na potrzeby pogotowia karetkę, w której można było wygodnie przewozić dwóch pacjentów jednocześnie. Załoga miała do dyspozycji aż cztery rodzaje kufrów: wypadkowe, odtrutkowe, do oparzeń i do katastrof.
Druga połowa XX wieku to okres wyjątkowo intensywnych przemian organizacyjnych. Karetki zostają wyposażone w łączność radiową, a na ulice wyjeżdżają pierwsze ambulanse reanimacyjne, a także pierwsza karetka neonatologiczna.
Pierwsze 15 lat XXI wieku to czas intensywnej pracy nad stworzeniem efektywnego systemu dysponowania zespołami ratownictwa medycznego. Już w pierwszych latach zaczęto tak rozmieszczać podstacje i karetki, aby czas dojazdu do pacjenta był jak najkrótszy.
NOWOCZESNA DYSPOZYTORNIA
Od roku 2012 w krakowskiej dyspozytorni przez całą dobę działa 12 stanowisk, wyposażonych w komputery i konsole służące do prowadzenia rozmów telefonicznych i łączności radiowej z zespołami.
Dyspozytorzy wysyłający posługują się elektronicznymi mapami, na których w czasie rzeczywistym widoczne są działania zespołów ratownictwa medycznego w terenie. Każdy dyspozytor może zobaczyć, co w każdym momencie robią zespoły: czy jedzie do pacjenta czy z pacjentem, czy jest zajęty na miejscu akcji czy jest wolny. Karetki wyposażone są w systemy gps, pozwalające na ich bardzo dokładną lokalizację.
Krakowscy dyspozytorzy mogą również wysyłać do akcji śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe każdej doby odbiera około 1000 zgłoszeń z terenu 7.161 km kw., na którym mieszkają 2 miliony osób. Każdego roku krakowscy dyspozytorzy wysyłają karetki około 170 tys. razy.
Krakowscy dyspozytorzy zarządzają 83 zespołami ratownictwa medycznego, należącymi do różnych jednostek. 32 karetki spośród nich to ambulanse Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, które obsługują głównie Kraków i jego okolice.
Nasze karetki wyposażone są w najnowocześniejszy sprzęt do ratowania życia, spełniający wszelkie normy polskie i europejskie.
Posiadamy też, unikatowe w skali kraju, karetki wyspecjalizowane:
KARETKA BARIATRYCZNA służąca do przewozu pacjentów ze znaczną otyłością, ważących nawet ponad 300 kg. Wnętrze i sprzęt zostały zaprojektowane specjalnie na zamówienie Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.
KARETKA ECMO – do transportu pacjentów leczonych przy pomocy przenośnego ECMO – aparatury do krążenia pozaustrojowego. Można nią transportować chorych np. w stanie hipotermii czy w innych sytuacjach niewydolności krążeniowo-oddechowej. Została przygotowana we współpracy z Centrum leczenia Hipotermii Głębokiej.